2011. február 24., csütörtök

Túrós kuglóf

Hozzávalók:

25 dkg túró, 25 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 25 dkg puha margarin, 15 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 egész tojás, reszelt citromhéj, mazsola

A kuglófformát kivajaztam és zsemlemorzsával megszórtam. A liszthez kevertem a sütőport.
A puha margarint habosra kevertem, majd hozzáadtam a cukrot, vaníliás cukrot, majd egyenként a tojásokat. Jó alaposan kevertem pár percig (robotgéppel), majd hozzáadtam a túrót, mazsolát, citromhéjat, végül kicsinyenként a lisztet is.
Nem kell megijedni, sokkal sűrűbb tésztát kapunk, mint általában a kuglóf tésztája szokott lenni, sütés végére teljesen oké lesz! :)
170 fokon, légkeveréses módban kb 45-50 percig sütöttem. (tűpróba)


2011. február 21., hétfő

Almás pite

Szombat reggel az egyik mesében almás pitét sütöttek, ezen felbuzdulva Jani is ezt akart enni, így elkészült életem első almás pitéje.
Nagyon finom lett, fényképet sem tudtam róla hozni, mert mire feltöltődött az elem, elfogyott a pite. :)

A tepsit kivajaztam, kiliszteztem.
50 dkg lisztet elkevertem 1 csomag sütőporral, 20 dkg cukorral, majd 15 dkg margarint elmorzsoltam benne. Hozzáadtam még 2 egész tojást és egy kis pohár tejfölt, majd az egészet összegyúrtam.
Az almát meghámoztam, lereszeltem, cukroztam, fahéjaztam.
A tésztát kettéosztottam, kinyújtottam, az egyik felét a tepsibe tettem, rátettem a tölteléket, majd a tetejére ment a tészta másik fele. A tetejét villával megszúrkodtam és ment is a sütőbe.
Süti üzemmódban (légkeveréses) sütöttem.
Mivel a tésztát elég vékonyra nyújtottam ( vékony tészta, sok töltelék volt a kérés), viszont nem túl  nagy a tepsim, így maradt ki elég sok nyers tészta. Sajnáltam volna kidobni, ezért azt újragyúrtam, kinyújtottam és linzerszaggatóval kis formákat szaggattam vele. Miután megsült, lekvárt tettem rá. Fincsi lett az is.

2011. február 18., péntek

Brassói aprópecsenye

Fél napig gondolkodtam, hogy mi legyen a mai ebéd, mire eszembe jutott, hogy már nagyon régen csináltam brassóit. Eddig nem így készítettem, most kicsit variáltam rajta, nem bántam meg. :)

A husit vékonyabb csíkokra vágtam. Egy szelet füstölt szalonnát vékony szeletekre szeltem, kevés olajon megpirítottam, majd hozzáadtam 1 nagyobb fej vöröshagymát, amit csak félbevágva felszeleteltem, és tettem még bele 3 gerezd fokhagymát is. Kicsit megdinszteltem, majd rátettem a husit.
Pirospaprikával, borssal, sóval és majorannával (jó sokkal mert mi úgy szeretjük) megszórtam és egy kis ideig nagy lángon pirítottam.
Kis vizet öntöttem hozzá, majd fedő alatt, gyakran kevergetve puhára főztem.

Köretként sült krumpli járt hozzá és savanyúság.

2011. február 15., kedd

Toszkán csokitorta

Ez a hihetetlen csokibomba Valentin-napra készült a férjemnek, aki nincs nagyon oda az édességért, de ez nagyon ízlett neki is.
Szerintem is eszméletlen finom, csokiimádóknak kötelező!!! A recept Heribnek köszönhető a tanyás fórumról.

Hozzávalók: 20 dkg keserű csoki, 20 dkg vaj (én margarinnal csináltam), 10 dkg liszt, 30 dkg cukor, 6 tojás

A sütőt 180 fokra előmelegítem. Egy tortaformát sütőpapírral kibélelek (én 24 centisben csináltam).
A csokit felkockáztam, a margarinnal együtt gőz fölött felolvasztottam.
A lisztet, a cukrot, a tojást habverővel jó krémesre, habosra kevertem, majd a felolvasztott csokit óvatosan hozzákevertem (már nem habverővel).
A masszát a formába öntöttem és kb 40 percig sütöttem.
A torta kívül ropogós, belül pedig krémes. Felvágás előtt teljesen hűlni hagyjuk.










Máglyarakás, kicsit másképp

Nagyon sokféle máglyarakás receptet találtam a neten, több receptből ollóztam össze a következőt, de még úgy sem volt az igazi, így raktam hozzá egy-két dolgot, a saját ízlésünk alapján.

Egy jénait kivajaztam. 7-8 db kiflit felszeleteltem kb. 1 centi vastag szeletekre.
5 dl tejet 1 csomag vaníliáscukorral és reszelt citromhéjjal felforraltam, majd miután kicsit hűlt, 2 dl tejszínt adtam hozzá.
5 tojás sárgáját 80 gr cukorral jó habosra kevertem, majd lassan hozzáöntöttem a tejszínes tejet és jól összekevertem.
Ezt a tojásos-tejes cuccot ráöntöttem a kiflikarikákra és jól összeforgattam, hogy mindenhol jó tacsakos legyen.
2 almát megpucoltam, majd vékony szeletekre vágtam.  Több recept azt írja, hogy pároljuk meg az almát, én nm tettem.
Ezután a kifli felét a jénai aljára tettem, erre darált dió került, majd egy kis (kb 2 evőkanál) sárgabarack lekvár, majd almaszeletek és végül fahéjas cukor.
Utána ráraktam a maradék kiflit, erre megint darált dió és sárgabarack lekvár került.
Előmelegített sütőbe kb 25 percig sütöttem, a jénai tetejével letakarva, közben az 5 tojás fehérjét egy csipet sóval és kb 60 gr cukorral kemény habbá vertem.
A rakottast kivettem, ráhalmoztam a tojáshabot és visszatettem a sütőbe (fedő nélkül), annyi időre, hogy egy kis színt kapjon.


Ezen a képen még nem igazán látszanak a rétegek, mert még langyos volt, amikor megkezdtem, de miután teljesen kihűlt, nagyon szépen látszódott a rétegződés.